سبد خرید شما خالی می باشد.

عوامل مؤثر بر عیب مغز سیاه یا هسته سیاه (black core)

مغز سیاه یا هسته سیاه:هر گونه پدیده ناخواسته در زمان قبل از پخت، زمان پخت و بعد از پخت که در کاشی و سرامیک به وجود می آید به عنوان یک عیب شناخته می شود. حال ممکن است که این عیب ها یک نقص باشند و یا اینکه به مانند یک طراحی و دکوراسیون به نظر برسند. معمولاً این عیب ها در هنگام پخت کاشی یا سرامیک ها به وجود می آید و هر عیبی دلیل خاص خودش را دارد.

سیاه شدن درون کاشی یا هسته سیاه

این عیب یک پدیده در مراحل ساخت کاشی ها است که به علت وجود مواد آلی در کاشی است. این مواد قبل از مرحله پیش پخت باید به طور کامل اکسیده شده باشند و در صورتی که این عمل صورت نگرفته باشد در زمان پخت باعث به وجود آمدن هسته سیاه می شود که ظاهر و شکل کاشی را تغییر می دهد و صافی و لعاب کاری کاشی را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

علت به وجود آمدن عیب هسته سیاه

این عیب ممکن است که به دلایل متنوعی به وجود آید که از جمله مهم ترین آنها می توان به رطوبت بالای مواد اولیه کاشی در هنگام ورود به کوره ها برای پخت، ضخامت غیر استاندارد و بیش از حد کاشی ها، ذوب شدن لعاب کاشی ها در دمای پایین که باعث تغییر مواد تشکیل دهند لعاب می شود، رعایت نشدن میزان ترکیب مواد اولیه کاشی های و مواد افزودنی، فشار بیش از حد به هنگام پرس کاشی و متناسب نبودن دمای پخت کاشی اشاره کرد.

راه حل های رفع عیب هسته سیاه

این عیب توسط هر کدام از دلایل بیان شده به وجود بیاید باید رفع شود تا از نمایش در مراحل نهایی جلوگیری کند. بهترین راه حل ها برای رفع عیب هسته سیاه شامل مواردی همچون افزایش دمای بخش اولیه پخت به جهت خشک کردن رطوبت ها احتمالی مواد اولیه، تنظیم میزان ترکیب مواد اولیه کاشی ها، ثابت نگه داشتن مکش و افزایش هوای ورودی به مشعل ها می باشد.

نوشتن دیدگاه