سبد خرید شما خالی می باشد.
کاربرد سرامیک ها در پزشکی

سرامیک در طول تاریخ همواره استفاده های زیادی برای بشر داشته و با پیشرفت علوم توانسته حتی به داخل بدن انسان نیز ورود کند. سرامیک هایی که در پزشکی استفاده می شوند با نام بیو سرامیک ها شناخته می شوند و انواع گوناگونی دارند که هر کدام دارای ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی می باشند و استفاده های متنوعی هم دارند و توانسته اند خدمات زیادی را به بشریت ارائه کنند.

کاربرد سرامیک ها در پزشکی

خصوصیات سرامیک های مورد استفاده در بدن

اولین و مهم ترین ویژگی این سرامیک ها زیست سازگار بودن آنها است، به این معنی که هیچگونه ناسازگاری با بافت های دیگر بدن ندارند و هیچگونه عوارضی برای بدن ندارند و کاملا مانند یک عضو از بدن عمل می کند. این مواد دارای ضریب خوردگی بسیار پایینی هستند و اکسید نمی شوند، به همین دلیل دارای عمر بسیار طولانی می باشند. عملکرد این مواد دقیقا همانند عضوی است که جایگزین آن شده اند و خللی در کار اعضا ایجاد نخواهد کرد. بیوسرامیک ها قابلیت ضد عفونی کردن و استرلیزه کردن دارند. این مواد تولید بسیار راحتی دارند و تقریباً تمام کشورهای دنیا صنعت آن را دارند و به راحتی در دسترس می باشد.

تقسیم بندی سرامیک با توجه نوع فعالیت آنها

  1. مواد سرامیکی فعال مانند بیوگلاس ها که دارای نرخ اتصال دهی قابل قبولی هستند و به بافت های نرم به راحتی متصل می شوند.
  2. مواد سرامیکی قابل جذب مانند فسفات کلسیم که مشابهت زیادی با ساختار استخوان ها و دندان ها دارند.
  3. مواد سرامیکی خنثی مانند آلومینا و زیرکونیا که دارای نرخ سایشی و رهایش کمتری هستند.

تقسیم بندی سرامیک با توجه نوع فعالیت آنها

استفاده از سرامیک در نواحی مختلف بدن

بیوسرامیک ها تقریبا می توانند به عنوان ایمپلنت در نقاط مختلف بدن استفاده شوند که از جمله آنها می توان به مفاصل، دندان ها، دریچه های مصنوعی قلب، استخوان ها و پی ها اشاره کرد. همچنین مواد سرامیکی در ساخت ابزارآلات پزشکی استفاده های زیادی دارند.

نوشتن دیدگاه